
W ostatnich dniach przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) oraz Koła Młodych SFP gościli w Strasburgu, sercu europejskiego procesu legislacyjnego. Wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania sukcesu polskiej branży filmowej w zakresie wdrożenia tantiem z tytułu rozpowszechniania utworów audiowizualnych w internecie. Było to także istotne forum do rozmów o przyszłości ochrony praw twórców w kontekście dynamicznie ewoluującego rynku cyfrowego.
Delegację SFP-ZAPA stanowili:
- Dominik Skoczek – Dyrektor SFP-ZAPA,
- Małgorzata Machczyńska – radca prawny SFP-ZAPA,
- Anna Robak-Przewłoka – Kierownik Działu Komunikacji i PR SFP-ZAPA.
Koło Młodych SFP reprezentowały:
- Katarzyna Warzecha – reżyserka,
- Elżbieta Benkowska – reżyserka i scenarzystka.
Delegacja miała zaszczyt uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Society of Audiovisual Authors (SAA), w tym w ogłoszeniu nominacji do Nagrody LUX 2025 – prestiżowego wyróżnienia przyznawanego filmom podejmującym kluczowe dla Unii Europejskiej zagadnienia społeczne i kulturowe.
W ramach wizyty w Strasburgu odbyły się również kluczowe rozmowy, obejmujące spotkania zarówno z Zarządem SAA, jak i przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Wśród osób, z którymi delegacja miała okazję podjąć dialog, znaleźli się m.in. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus oraz Europoseł Bogdan Zdrojewski. Dyskusje koncentrowały się na wyzwaniach związanych z ochroną praw twórców w dobie dynamicznie rozwijającego się rynku cyfrowego.
Fot. Maxime Faury. #WeLoveAuthors