
We wtorek, 1 kwietnia br. w Brukseli odbyło się Walne Zgromadzenie Society of Audiovisual Authors, jednej z największych organizacji reprezentujących interesy twórców audiowizualnych w Europie, podczas którego dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek ponownie został wybrany do Zarządu tego stowarzyszenia. Bedzie sprawował tę funkcję już po raz piąty.
Miejsce w Zarządzie najważniejszej europejskiej organizacji działającej na rzecz ochrony interesów twórców utworów audiowizualnych jest dla SFP-ZAPA dużym wyróżnieniem. Zwłaszcza, że dyrektor Skoczek uzyskał poparcie wszystkich głosujących tego dnia członków SAA.
"To dla mnie ogromny zaszczyt po raz piąty z rzędu zostać wybranym do zarządu SAA. Serdecznie dziękuję wszystkim organizacjom zbiorowego zarządzania – członkom SAA – za okazane zaufanie i oddane na mnie głosy. Odbieram to nie tylko jako osobiste wyróżnienie, ale przede wszystkim jako wyraz uznania dla działalności SFP-ZAPA, której transparentność, skuteczność i zaangażowanie są dostrzegane oraz doceniane także poza granicami Polski. Nasza aktywność wykracza daleko poza działania krajowe – aktywnie uczestniczymy w inicjatywach na szczeblu europejskim i regionalnym. Tak jak trzy dekady temu przedstawiciele francuskiego SACD wspierali nas w rozwoju, tak dziś my staramy się dzielić doświadczeniem i pomagać organizacjom z Europy Środkowo-Wschodniej, które dopiero rozpoczynają swoją działalność" - komentuje swoją nominację Dominik Skoczek
Podczas Walnego Zgromadzenia rozmawiano także m.in. o kolejnej wersji europejskiego AI Code of Practice, wysoce niesatysfakcjonującej dla twórców, postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości istotnych dla działalności OZZ, a także nowych sposobach udostępniania utworów takich jak FAST Channels.
Na miejscu naszą organizację reprezentowała także Lidia Radlińska-Gutek, kierowniczka Działu Prawnego SFP-ZAPA, która brała czynny udział w obradach.
Society of Audiovisual Authors jest stowarzyszeniem zrzeszającym 33 organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorów utworów audiowizualnych z 25 krajów europejskich. Do głównych zadań SAA należy ochrona i wzmacnianie praw majątkowych i osobistych autorów audiowizualnych, zapewnienie sprawiedliwego wynagrodzenia za każde korzystanie z ich utworów, a także rozwijanie, promocja i ułatwianie członkom stowarzyszenia zarządzania prawami.
Pełny skład obecnego Zarządu to:
- AIPA, Słowenia (Gregor Štibernik)
- ALCS, Wielka Brytania (Barbara Hayes)
- Copyswede, Szwecja (Lars Grönquist)
- DAMA, Hiszpania (Ricardo Gómez Cabaleiro)
- LITA, Słowacja (Jana Vozarova)
- SACD, Francja (Patrick Raude)
- VG Wort, Niemcy (Robert Staats)
- ZAPA, Polska (Dominik Skoczek)
Zdjęcie: Whitley Isa, ze strony Board of Directors | SAA