W środę, 14 sierpnia 2024 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego prawa unijne dyrektywy DSM i sat-cab II. Tym samym weszły w życie nowe przepisy, które zapewniają polskim twórcom filmowym i aktorom długo oczekiwane tantiemy z internetu.
To wielki sukces całego polskiego środowiska filmowego! Podpis Prezydenta Andrzeja Dudy pod tym niezwykle ważnym aktem prawnym oznacza dla twórców i aktorów nareszcie sprawiedliwe i proporcjonalne wynagrodzenia za wykorzystywanie ich dzieł na platformach internetowych. Nowelizacja wprowadza także szereg korzystnych zmian dla producentów, dziennikarzy oraz wydawców prasowych i dostosowuje polskie prawo autorskie do ery cyfrowej.
Procedowana od lutego 2024 r. nowelizacja wdraża do polskich przepisów unijne dyrektywy DSM oraz sat-cab II, które są odpowiedzią UE na aktualne wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych w obszarze prawa autorskiego. Polska była już ostatnim krajem, który się z tego obowiązku nie wywiązywał, dziś jednak dołączyła do grona państw zapewniającym twórcom i artystom należytą ochronę.
Podpis Prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą i wejście jej przepisów w życie to wielki sukces polskich filmowców i zwieńczenie wielu lat ciężkiej pracy całego filmowego środowiska. Ten sukces nie byłby jednak możliwy bez solidarności. Zjednoczenie się we wspólnej sprawie przedstawicieli wszystkich zawodów filmowych, zarówno twórców, aktorów, jak i producentów, młodego i starszego pokolenia było naprawdę godne podziwu. Skorzysta na tym z pewnością cała polska kultura. – komentuje dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek.
Zgodnie z informacją podaną przez Kancelarię Prezydenta ustawa co do zasady ma wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia. Wyjątek stanowi art. 1 pkt 21, który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia (jest to przepis określający, że artyści wykonawcy utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego będą uprawnieni do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym).