Prace nad Digital Services Act postępują w szybkim tempie. Rozporządzenie ma stanowić instrument legislacyjny ustanawiający nowe horyzontalne ramy regulacyjne dla wszystkich usług cyfrowych w UE.
Po styczniowych konsultacjach, o których pisaliśmy tutaj, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poprosiła o stanowiska uzupełniające dotyczące 1 i 2 rozdziału Digital Services Act oraz ustosunkowanie się do dodatkowych pytań. Dotyczyły one przede wszystkim uprawnień użytkowników platform.
W naszym stanowisku uzupełniającym, odnieśliśmy się do pytań KPRM, jednocześnie wskazując, że odmiennie identyfikujemy zagadnienia wymagające priorytetowej dyskusji i przeformułowania w toku prac w Radzie UE. Naszym zdaniem punktem wyjścia w rozmowach o Digital Services Act powinny być zasady odpowiedzialności pośredników internetowych za treści, które są na nich zamieszczane i wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na skuteczne usuwanie treści naruszających prawo.
Pełną treść stanowiska SFP-ZAPA skierowaną do Ministra Cyfryzacji i Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego znajdziecie Państwo tutaj: