Z radością informujemy, że w piątek, 26 lipca 2024 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął poprawki Senatu i tym samym uchwalił długo oczekiwaną ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowelizacja ta wdraża unijne dyrektywy DSM i sat-cab II, wprowadzając fundamentalne zmiany, korzystne nie tylko twórców filmowych i aktorów, ale także dziennikarzy i wydawców prasowych. Nowe przepisy, dostosowane do ery cyfrowej, zapewnią sprawiedliwe i proporcjonalne wynagrodzenia za wykorzystywanie twórczości na platformach internetowych.
Dzisiejsze głosowanie przejdzie bez wątpienia do historii polskiej kinematografii. Po kilkuletniej batalii polscy filmowcy i filmowczynie doczekali się wreszcie nowelizacji prawa autorskiego, która wprowadza tantiemy z internetu. Ze względu na stale zwiększający się udział tego pola eksploatacji, zmiana ta ma kluczowe znaczenie dla wszystkich twórców otrzymujących tantiemy, szczególnie młodych filmowców. Dla najmłodszego pokolenia internet jest głównym, a często jedynym polem eksploatacji ich twórczości. Jestem zadowolony, że właśnie z młodymi filmowczyniami i filmowcami udało się zbudować bardzo szeroką, zrzeszającą kilkanaście organizacji, koalicję filmową, która udowodniła, że działając wspólnie możemy być bardzo skuteczni. Teraz wszystko w rękach prezydenta Andrzeja Dudy. Mam nadzieję, że zgodnie z publicznymi deklaracjami zdecyduje się on podpisać tę historyczną ustawę.
Tak sukces w Sejmie skomentował Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Grzegorz Łoszewski.
Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek dodał również:
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przez lata angażowali się w organizowane przez nas debaty, spotkania oraz działania polityczne, aby wywalczyć tantiemy z internetu. Wasze zaangażowanie i determinacja przyniosły wymierne efekty. Środowisko filmowe jest niezwykle usatysfakcjonowane z osiągniętych rezultatów. Dzięki nowym przepisom twórcy filmowi będą odpowiednio wynagradzani i chronieni w sieci. Skorzysta na tym z pewnością cała polska kultura.