W czwartek 11 lipca 2024 roku odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego omawiano nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Uczestnikami spotkania byli m.in. reprezentanci Koalicji Filmowców, zrzeszającej czternaście organizacji filmowych, którzy zdecydowanie popierają szybkie wprowadzenie ustawy, bez jakichkolwiek modyfikacji dotyczących tantiem z internetu oraz reemisji.
W związku z ustaleniami rządu oraz przedstawicieli mediów, aby zapewnić wydawcom więcej czasu na przygotowanie chroniących ich dodatkowo poprawek do ustawy, głosowanie nad nowelizacją zostało przełożone. Nowy termin wyznaczono na 23 lipca, około godziny 10:00.
Podczas posiedzenia, Wiceminister Kultury Andrzej Wyrobiec uwypuklił kluczowe zmiany, jakie niesie ze sobą przyjęta przez Sejm ustawa. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie twórcom i wykonawcom godziwego wynagrodzenia za udostępnianie ich dzieł w internecie.
Przedstawiciel ministerstwa zaznaczył także, że dzięki nowelizacji, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych, słowno-muzycznych oraz opracowań tych utworów, będą otrzymywać tantiemy za publiczne udostępnianie ich dzieł w sieci.
W imieniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP-ZAPA) głos zabrał dyrektor Dominik Skoczek:
Popieramy starania wydawców prasy o doprecyzowanie przepisów egzekucyjnych. Wiemy z doświadczenia co oznaczają bardzo długie negocjacje. Dlatego nie chcemy, by na tym ostatnim etapie procedowania w Senacie dochodziło do jakichkolwiek zmian w definicjach nadawania czy remisji. Takie niebezpieczne praktyki mogą doprowadzić do trudności w egzekucji prawa. Każda próba zmiany definicji nadawania czy definicji emisji de facto ogranicza możliwości negocjacyjne twórców producentów i także aktorów, bo pozbawia albo z jednego tortu albo z drugiego tortu części tantiem należnych tym grupom.
Głos zabrała także Małgorzata Machczyńska, radczyni prawna SFP-ZAPA:
Za poprawką ZASP-u opowiada się tylko ZASP, natomiast Koalicja Filmowa, która składa się z przedstawicieli kilkunastu organizacji filmowych, w tym Związku Zawodowego Aktorów Polskich, jest przeciwko tej poprawce. Ta sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania, nie ma jeszcze rozstrzygnięcia, więc nie można budować argumentacji na niezakończonej sprawie sądowej.
W imieniu aktorów przemówił Maksymilian Rogacki, Przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich (ZZAP):
Jako przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich reprezentuję te aktorki i tych aktorów - prawie 1,5 tysiąca - którzy oczekują jak najszybszego wprowadzenia ustawy bez uwzględnienia poprawek w zakresie definicji nadawania i reemisji. W naszej ocenie zmiany te mogą sparaliżować system wypłacania tantiem i postawić nas w jeszcze trudniejszej sytuacji materialnej. Narażanie nas na to uważamy za wręcz szalone. Uważamy, że przepisy z projektu ustawy dają stuprocentową podstawę prawną do osiągnięcia sukcesu w negocjacjach z nadawcami, platformami i sieciami kablowymi oraz jak najszybsze wypłacanie należnych nam tantiem przez reprezentujący nas OZZ. My nie mamy czasu, jesteśmy zawodowcami i z tytułu naszego zawodu oczekujemy na należne nam wynagrodzenie.
W trakcie posiedzenia głos zabrała także Elżbieta Benkowska, reżyserka i przewodnicząca Koła Młodych SFP:
Wolelibyśmy tak naprawdę skupić się na robieniu filmów niż na działalności politycznej. Ustawa w kształcie w jakim trafiła do Senatu, jest dla nas więcej niż zadowalająca. Prosimy o przyjęcie jej bez poprawek i na ile to możliwe jak najszybciej. Nasze seriale czy filmy tak naprawdę największą oglądalność mają około 2 tygodni od wejścia na internetowe platformy. Popularność jaką zyskują tuż po premierze już nigdy nie będzie taka sama. Stąd każdy dzień jest realną stratą szczególnie dla młodych filmowców. Pomimo tego, że tworzą oni często hitowe filmy i seriale, to bez tantiem z internetu muszą dorabiać np. za kierownicą ubera, ucząc jogi lub w roli tłumaczy.