
"Sztuczna inteligencja powinna być narzędziem wspierającym, a nie zastępującym, ponieważ naszą wspólną, nadrzędną ideą jest obrona ludzkiej kreatywności i emocjonalnego wymiaru sztuki."
Warszawa, 13.03.2025 r.
Szanowna Pani
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Jako przedstawiciele organizacji kreatywnych i branżowych – filmowych i aktorskich – zwracamy się do Pani z uprzejmym pytaniem o możliwość spotkania w celu omówienia kwestii nadmiernego wpływu sztucznej inteligencji (AI) na nasze zawody, a także na całą branżę kultury i sztuki.
Idąc za przykładem zagranicznych organizacji, jak między innymi związek SAG – AFTRA (The Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists) reprezentujący około 160 000 członków, postulujemy wprowadzenie kompleksowych mechanizmów kontrolujących wykorzystanie naszej twórczości przez systemy AI, edukację w tym zakresie i przede wszystkim nastawienie na etyczne działania minimalizujące wpływ AI na działalność branż kreatywnych i twórczych.
W naszym przypadku sztuczna inteligencja powinna być narzędziem wspierającym, a nie zastępującym, ponieważ naszą wspólną, nadrzędną ideą jest obrona ludzkiej kreatywności i emocjonalnego wymiaru sztuki.
Nie ukrywamy, że tak intensywne zmiany w tej sferze budzą nasz niepokój, dlatego prosimy o wyznaczenie nieodległego terminu spotkania.
Aby usprawnić przebieg takiej rozmowy, przygotowaliśmy nasze postulaty, które rozjaśnią najbardziej istotne kwestie i zobrazują nasze obawy. Lista postulatów stanowi załącznik do niniejszego pisma.
Z wyrazami szacunku
- Związek Zawodowy Aktorów Polskich
- Stowarzyszenie Filmowców Polskich
- Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych
- Związek Zawodowy Filmowców
- Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
- Gildia Scenarzystów Polskich
- Gildia Reżyserów Polskich
- Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych
- Gildia Montażu i Postprodukcji
- Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich