Pod koniec listopada br. Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego (ZO KPA) wydał decyzje, w których wyłącznie z przyczyn formalnych odmówił zatwierdzenia tabel wynagrodzeń organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (OZZ) za wyświetlanie filmów w kinach. Arbitrzy KPA w ogóle nie odnieśli się do wysokości stawek wynagrodzeń zawartych we wnioskach OZZ. Decyzje Komisji nie są prawomocne. »
W związku z trwającym w branży filmowej kryzysem wywołanym pandemią Covid-19, na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Rada Administracyjna SFP-ZAPA podjęła decyzję, by w ramach pomocy finansowej przekazać dodatkowe kwoty z rozwiązanych rezerw autorom i producentom, którzy powierzyli SFP-ZAPA prawa autorskie do zbiorowego zarządzania. »
Uprzejmie informujemy, że 10 grudnia br. Rada Administracyjna SFP-ZAPA podjęła uchwałę zatwierdzającą Tabelę stawek wynagrodzeń Stowarzyszenia Filmowców Polskich za korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych. »
Konferencja "Cultural Recovery and Authors' Rights - Europe’s Future" poświęcona została zmianom w sektorze kultury spowodowanym kryzysem COVID-19 oraz wymianie doświadczeń państw członkowskich w zakresie zarządzania prawami twórców. Przedstawienie polskiej perspektywy spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczestników konferencji, jak i organizatorów. Dyrektor SFP-ZAPA był adresatem licznych pytań o szczegóły prowadzonych postępowań sądowych oraz polskich rozwiązań prawnych. »
27 listopada br., zgodnie z terminarzem repartycji na rok 2020, rozpoczęliśmy w SFP-ZAPA wypłaty dla uprawnionych autorów za wykorzystania utworów w pierwszej połowie 2020 roku. »
6 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że największa sieć kin w Polsce – Cinema City – ma zapłacić na rzecz twórców reprezentowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kilkanaście milionów złotych zaległych tantiem wraz z wysokimi odsetkami. To wynik procesu toczącego się od 2014 roku. Wyrok jest prawomocny. »
22 października 2020 roku, po trwającym ponad 6 lat procesie sądowym, Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał wyrok zobowiązujący największego operatora kablowego w Polsce - Vectra S.A. - do dopłaty kilkunastu milionów złotych, tytułem wyrównania wynagrodzenia autorskiego za reemisję utworów audiowizualnych w okresie od listopada 2013 roku do maja 2015 roku. Dodatkowo spółka została zobowiązana do zapłaty wielomilionowych odsetek oraz pokrycia kosztów procesu. »
Stowarzyszenie Filmowców Polskich ZAPA pomyślnie przeszło audyt nadzorujący Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą ISO 9001:2015, który odbył się 8 października 2020 roku. SFP-ZAPA jako jedyna w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania posiada Certyfikat Jakości – nieprzerwanie od 2007 roku. »
Postanowieniem z dnia 6 października 2020 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił apelację Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) od postanowienia Sądu Okręgowego w Poznaniu z 9 maja 2019 roku zatwierdzającego część tabel wynagrodzeń za odtwarzanie filmów i muzyki odnoszącą się do hoteli. »
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec lipca 2020 roku rozpoczęło wstępne konsultacje publiczne dotyczące wdrożenia najnowszych dyrektyw UE w zakresie prawa autorskiego. Resort kultury zadał wszystkim zainteresowanym podmiotom 19 pytań, które miały na celu doprecyzowanie najistotniejszych zagadnień, dotyczących dostosowania rozwiązań prawnych do przeobrażeń związanych z coraz bardziej powszechną cyfrową eksploatacją utworów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych ustosunkowało się do wszystkich pytań pozostających w zakresie naszej działalności. »
W związku z potrzebą implementacji europejskiej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych do polskiego porządku prawnego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciło się do Stowarzyszenia Filmowców Polskich z prośbą o konsultację projektu zmian ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. »
Ze względu na obowiązujące przepisy epidemiologiczne oraz ryzyko wzrostu liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanego na 21 listopada 2020 roku Walnego Zebrania Członków SFP. »
Nowy zarząd Stowarzyszenia Kreatywna Polska został wybrany podczas Walnego Zebrania Członków. Prezesem został Jerzy Kornowicz, wiceprezesami Jan Młotkowski oraz Dominik Skoczek. Po raz drugi funkcję w Zarządzie Kreatywnej Polski obejmuje reprezentant SFP-ZAPA, wcześniej jego członkiem był prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Jacek Bromski. »
Jubileusz 25-lecia Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych zainspirował do debaty, podczas której przywołano kulisy formowania się wyodrębnionej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi działającej w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W trakcie spotkania w koszalińskim Clubie 105 przypomniano główne zadania SFP-ZAPA, jednak przede wszystkim ukazano wpływ działalności Stowarzyszenia Filmowców Polskich i SFP-ZAPA na rzecz twórców filmowych, także tych dopiero debiutujących. Rozmowa pod hasłem: "Stowarzyszenie Filmowców Polskich wspiera młodych twórców" ukazała zależności między SFP-ZAPA a aktywnościami Studia Munka czy Koła Młodych SFP. »
Decyzją z 24 lipca 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdził, że Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest organizacją reprezentatywną w zakresie praw autorskich do scenariuszy utworów audiowizualnych. »
Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich zdecydował o odwołaniu Zebrania Wyborczego SFP-ZAPA, które zaplanowane było na 12 września 2020 roku. Powodem odroczenia jest trwający stan pandemii i związana z nim troska o bezpieczeństwo członków Stowarzyszenia, którzy mieliby wziąć udział w Zebraniu. »
Wyrok Sądu Najwyższego z 20 lipca 2020 roku oddalający skargę kasacyjną operatora telewizji kablowej Tomków Sp. z o.o. to wielki sukces Stowarzyszenia Filmowców Polskich i bardzo istotne rozstrzygnięcie dla twórców. Sąd Najwyższy orzekł, iż bezprawne korzystanie z utworów pociąga za sobą obowiązek zapłaty odszkodowania równego dwukrotności stosownego wynagrodzenia. »
Władze SAA w oficjalnym liście do Wicepremiera Piotra Glińskiego oraz Wiceministra w resorcie kultury Pawła Lewandowskiego zaoferowały wsparcie w pracach nad wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy UE w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. „Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem w zakresie mechanizmów zapewnienia twórcom audiowizualnym odpowiedniego wynagrodzenia za korzystanie z ich utworów na żądanie oraz analizą, w jaki sposób unijne rozwiązania można pogodzić z polskim porządkiem prawnym i kulturowym podejściem do praw autorskich”. »
Organizacje zbiorowego zarządzania w liście do Minister Jadwigi Emilewicz wyraziły duże zaniepokojenie postulatami branży hotelowej optującymi za zniesieniem opłat hoteli na rzecz twórców. »
15 czerwca rozpoczęliśmy wypłaty w ramach II transzy repartycji z tytułu nadań oraz publicznego odtwarzania za rok 2019. Ponadto, Rada Administracyjna SFP-ZAPA i Zarząd SFP zadecydowały o przyspieszeniu wypłat 9 milonów złotych z tytułu bonifikat niewypłaconych środków z repartycji za lata ubiegłe. Decyzja została podjęta zdalnie, gdyż Walne Zgromadzenie SFP, ze względu na restrykcje związane z pandemią Covid-19, odbędzie się dopiero w listopadzie 2020 roku. »
Björn Ulvaeus, współzałożyciel zespołu ABBA, został jednomyślnie wybrany nowym prezydentem CISAC - światowej konfederacji stowarzyszeń twórców i organizacji zbiorowego zarządzania. Po raz pierwszy w historii Walne Zgromadzenie CISAC odbyło się online. SFP-ZAPA reprezentował dyrektor organizacji Dominik Skoczek. »
W dniu dzisiejszym, 3 tygodnie przed zapowiadanym wcześniej terminem, rozpoczynamy wypłaty z repartycji z tytułu nadań oraz reemisji za II półrocze 2019 roku. »
Polska jest jednym z ostatnich europejskich krajów, która nie ma opłaty reprograficznej - powiedział w wywiadzie wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Zapowiedział także, że kwestia ta zostanie niebawem uregulowana. Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz organizacje: ZAiKS, STOART, ZPAV, REPROPOL i ZASP zaoferowały swoją pomoc we wdrażaniu odpowiednich przepisów. »
Prawie 30 mln zł trafiło do tej pory na konta filmowców w ramach pomocy prowadzonej przez SFP-ZAPA. To jedno z największych wsparć udzielonych przez organizacje twórcze swoim członkom. Robimy wszystko żeby stowarzyszeni w SFP filmowcy oraz autorzy i producenci, którzy powierzyli swoje prawa SFP-ZAPA, jak najlżej odczuli skutki paraliżu branży filmowej, który został wywołany przez koronawirusa – mówi Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. »
Nadawcy VOD zapłacą składkę w wysokośći 1,5% przychodów na Polski Instytut Sztuki Filmowej - nowelizacja ustawy o kinematografii zawarta została w ustawie w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Uzyskane środki zostaną rozdysponowywane na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych. »
Dzięki staraniom Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego udało się włączyć do opracowywanej aktualizacji tarczy antykryzysowej od dawna oczekiwane przez środowisko filmowe zapisy, dotyczące składki 1,5% przychodu pobieranej od nadawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie. »
Repartycja, czyli podział zainkasowanych kwot na rzecz uprawnionych, to niezwykle czasochłonny proces, wymagający ogromnego nakładu pracy. Mimo napotykanych w tym procesie trudności SFP-ZAPA znajduje się w światowej czołówce organizacji zbiorowego zarządzania, biorąc pod uwagę efektywność i szybkość dokonywania repartycji. Co więcej, SFP-ZAPA, jako jedyna OZZ w Polsce, przeprowadza aż dwie repartycje w roku na najważniejszych polach eksploatacji: nadań i reemisji. W połowie grudnia dokonuje wypłat za I półrocze roku, w połowie lipca kolejnego roku - za II połowę roku poprzedniego. »
Wypłaty dodatkowych kwot uzyskanych od Telewizji Polskiej S.A. trafiły już do naszych uprawnionych. Była to jedna z najtrudniejszych repartycji dokonywanych w historii SFP-ZAPA ze względu na bardzo duży okres rozliczeniowy oraz liczbę kanałów nią objętych. »
Ponad 100 posłów do Parlamentu Europejskiego podpisało list otwarty do Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE, w którym domagają się działań wspierających sektor kreatywny i sektor kultury. Z polskich europosłów apel podpisali Tomasz Frankowski (PO/EPP) i Łukasz Kohut (Wiosna/ S&D). »
„Kultura w sieci” to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o budżecie 20 mln zł, uruchomiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Program powstał z inicjatywy wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, by wesprzeć artystów, twórców i instytucje, które nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. »
System zaliczek, bezzwrotne stypendia, ponad 300 obiadów dostarczanych codziennie filmowcom najbardziej zagrożonym koronawirusem. »
Pierwsza rocznica przyjęcia przez Parlament Europejski Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym stała się dla SAA (Society of Audiovisual Authors) pretekstem do podkreślenia zasadności zapewnienia twórcom audiowizualnym należytego wynagrodzenia za ich pracę. Dzisiaj, w obliczu kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19 i jego dramatycznego wpływu na sektor kultury, konieczność odpowiedniego wdrożenia przepisów Dyrektywy wybrzmiewa jeszcze głośniej. »
W związku z nadzwyczaj trudną sytuacją, w jakiej znalazła się obecnie branża audiowizualna, SFP-ZAPA postanowiło przydzielić zaliczki specjalne także producentom, którzy na co dzień nie są objęci systemem zaliczkowym w naszej organizacji. »
W związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się obecnie branża audiowizualna, SFP-ZAPA podjęło działania zachęcające swoich uprawnionych do wnioskowania o zaliczki regulaminowe na poczet przyszłych tantiem. »
Jacek Bromski apeluje do Macieja Łopińskiego o zwiększenie liczby emisji polskich filmów i seriali w programach Telewizji Polskiej, rozpowszechnianie polskich utworów audiowizualnych na portalach internetowych TVP, a także zintensyfikowanie działań produkcyjnych nadawcy. »
W 2019 roku zainkasowaliśmy ponad 155 mln zł. Oznacza to, że już piąty rok z rzędu utrzymujemy trend wzrostowy w odniesieniu do kwot pobieranych od użytkowników praw. Analogicznie do lat poprzednich wpływ na tak pozytywne wyniki mają przede wszystkim wysokie wpływy z dwóch kluczowych pól eksploatacji: nadań i reemisji. »
Mając na względzie wprowadzony w Polsce stan epidemii łączący się zakazem organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób do czasu odwołania tego stanu, Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich podjął uchwałę o zmianie terminu Walnego Zebrania Członków SFP, planowanego na 23 maja 2020 roku. »
"Pieniądze z opłat z tytułu tzw. czystych nośników mogłyby pomóc przetrwać artystom komplikacje wywołane epidemią COVID-19" – mówił Jacek Bromski podczas telekonferencji zespołu zajmującego się kryzysem w kinematografii. »
W związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazła się obecnie branża audiowizualna, postanowiliśmy podjąć wszelkie możliwe działania aby przyspieszyć w 2020 roku wszystkie terminy repartycji i wypłat dla uprawnionych SFP–ZAPA. Poniżej przedstawiamy zaktualizowany plan repartycji oraz wypłat tegorocznych tantiem, nad którego terminową realizacją będziemy intensywnie pracować, aby w ten sposób możliwie najlepiej okazać wsparcie twórcom filmowym. »
SFP-ZAPA podjęło decyzję o zawieszeniu pobierania tantiem za odtwarzanie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utworów audiowizualnych za pomocą znajdujących się w pokojach (w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych i innych podobnych obiektach) urządzeń służących do odbioru programów telewizyjnych. »
Informujemy, że zgodnie z uchwałą Rady Administracyjnej SFP-ZAPA z dnia 18 marca 2020 roku, potrącenia na koszty inkasa ze wszystkich pól eksploatacji zostały obniżone względem roku 2019. »
Wniosek o zaliczkę na poczet przyszłych tantiem może złożyć w SFP–ZAPA każdy autor lub spadkobierca, który związany jest z naszą organizacją umową o powierzenie praw w zbiorowy zarząd. »
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza do polskiego sądownictwa sądy wyspecjalizowane w sprawach z zakresu własności intelektualnej (prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej, spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji, pewnych kategorii spraw o ochronę dóbr osobistych). »
12 lutego 2020 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał wyrok w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko sieci kin Helios o udzielenie informacji i zapłatę za okres IV kw. 2009– 2010 r. oraz lata 2014–2017. Na jego mocy Sąd oddalił apelację multipleksu i podtrzymał w pełni korzystny dla SFP-ZAPA wyrok Sądu I instancji. Tym samym kino ma obowiązek przekazać organizacji pełne dane dotyczące filmów wyświetlanych w okresie objętym pozwem. Wśród nich nie tylko wpływy ze sprzedaży biletów wstępu, ale także pozostałe wpływy uzyskane z tytułu wyświetlania, m.in. ze sprzedaży kuponów, voucherów, kodów, zaproszeń oraz z dopłat za okulary 3D. »
9 maja 2020 roku w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się Zebranie Wyborcze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Głównym celem spotkania będzie podsumowanie ostatnich 3 lat działalności ZAPA przez dyrektora organizacji oraz wybór członków Rady Repartycyjnej. »