Parlament Europejski przyjął w październiku rezolucję w sprawie „Sytuacji artystów i odrodzenia kultury w Europie”, w której wzywa Komisję Europejską do ustanowienia „europejskiego statusu artysty”. Jego celem byłoby ustalenie wspólnych i spójnych dla państw członkowskich ram dotyczących m.in. warunków pracy czy zabezpieczenia socjalnego twórców. Jest to duża szansa na poprawę sytuacji także polskich artystów, którzy obecnie nie mogą liczyć na żadną formalną ochronę. »
26 października, jak co roku, został opublikowany bardzo wyczekiwany, obszerny raport CISAC (międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Twórców) dotyczący ogólnoświatowej sytuacji na rynkach objętych zbiorowym zarządem prawami autorskimi. Raport w wyczerpujący sposób przedstawia poziom inkasa organizacji zbiorowego zarządzania, trendy oraz problemy poszczególnych kontynentów w rozbiciu na konkretne kraje i rodzaj repertuaru. »
W jaki sposób państwo powinno wspierać sektor kreatywny i dlaczego powinno to robić? Zapraszamy do wysłuchania debaty eksperckiej „Rola kultury i sektora kreatywnego w rozwoju społeczno-gospodarczym. Krótko- i długoterminowe obowiązki państwa", która odbyła się w redakcji dziennika „Rzeczpospolita”. Dyskusję przygotowało SFP-ZAPA wraz Izbą Wydawców Prasy oraz Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Prowadzącym był redaktor naczelny dziennika Bogusław Chrabota. »
Informujemy, że decyzją Rady Administracyjnej SFP-ZAPA wyrażoną w uchwałach nr 8/2021, 9/2021 oraz 30/2021 w repartycji tantiem wyodrębnione zostały nowe gatunki filmowe. Są to: film dokumentalny kinowy, film animowany kinowy, film dokumentalny przyrodniczy, serial dokumentalny, serial dokumentalny przyrodniczy oraz telenowela dokumentalna. »
Od października br. zaczynają obowiązywać warunki nowego kontraktu zawartego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Orange – jednego z największych operatorów w Polsce dokonującego reemisji utworów audiowizualnych drogą przewodową oraz bezprzewodową. »
Mamy przyjemność poinformować, że 30 września 2021 r. przekazaliśmy do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu roczne sprawozdanie z działalności za 2020 rok oraz sprawozdanie z badania biegłego rewidenta. Z dokumentami szczegółowo można się zapoznać na naszej stronie. »
16 września 2021 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił apelację operatora – Stowarzyszenia Telewizji Kablowej TV-SAT „Teofilów C". Tym samym utrzymany w mocy został wyrok Sądu I instancji z dnia 25 marca 2020 r., którym Sąd Okręgowy w Łodzi zakazał użytkownikowi reemitowania utworów audiowizualnych do czasu zawarcia z SFP umowy licencyjnej. »
We wrześniu br. Canal+ Polska oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawarły umowę generalną dotyczącą korzystania przez operatora będącego jednocześnie nadawcą z utworów audiowizualnych z repertuaru SFP. »
SFP-ZAPA rozpoczęło wypłaty z tytułu wyświetlania filmów w kinach wielosalowych (tzw. multipleksach). To efekt ponad 10 lat starań, zakończonych sukcesem negocjacji i sporów sądowych prowadzonych przez organizację w imieniu twórców. »
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia 2021 r. zmarła Profesor dr hab. Elżbieta Traple, adwokat, wieloletni pełnomocnik Stowarzyszenia Filmowców Polskich, współtwórczyni Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych. »
Jubileuszowy rok 25-lecia istnienia SFP-ZAPA był dla organizacji wyjątkowy pod wieloma względami. Pandemia koronawirusa wymusiła rewizję dużej części planów poczynionych na początku roku. Po pierwszym okresie zamrożenia gospodarki, w pierwszym półroczu 2020, wydawało się, że realizacja planu finansowego nie będzie możliwa. Znacząco zmniejszyły się wpływy reklamowe nadawców, zamknięto także kina i hotele, co spowodowało znaczny spadek wysokości przekazywanych tantiem. Jednak natychmiastowo podjęte przez SFP-ZAPA dodatkowe działania, zwiększające wpływy z innych obszarów oraz intensyfikacja czynności procesowych pozwoliły mimo pandemii zamknąć ubiegły rok z wynikiem na poziomie najwyższym w historii. »
15 lipca 2021 na stronach unijnego Trybunału opublikowano długo oczekiwaną opinię duńskiego rzecznika generalnego Henrika Saugmandsgaarda Øe w sprawie C-401/19. Rzecznik przedstawił swoje stanowisko w ramach postępowania zainicjowanego przez rząd Polski, który jako strona skarżąca podniósł, że artykuł 17 ust. 4 lit. b i c dyrektywy 790/2019 w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza obowiązek filtrowania treści, co prowadzi do ograniczenia prawa do wolności wypowiedzi i informacji. Opinia nie pozostawia wątpliwości co do braku podstaw skargi rządu Rzeczypospolitej Polski. »
Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaapelowali o jak najszybsze podjęcie prac nad wdrożeniem dyrektywy 790/2019 w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym oraz dyrektywy 789/2019 ustanawiającej przepisy dotyczące wykonywania praw autorskich i praw pokrewnych mających zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji ich programów. Odezwa jest skierowana do tych państw członkowskich, które do tej pory nie wywiązały się jeszcze z tego obowiązku, w tym m.in. Austrii, Czech, Danii, Estonii, Hiszpanii, Francji, a także Polski, w której prace legislacyjne nad nowymi przepisami formalnie jeszcze się nie rozpoczęły. Termin na wdrożenie dyrektywy minął 7 czerwca br. »
Rola kultury w umacnianiu świadomości narodowej i rozwoju społeczeństwa jest niezaprzeczalna i niepodważalna. Kultura nie tylko definiuje wspólnotę narodową, lecz także pobudza do intelektualnej ciekawości, poszerza nasze horyzonty, ułatwia komunikowanie się, a także przyczynia się do rozwoju innowacyjności, kreatywności i solidarności społecznej. Bez niej nie byłby możliwy rozwój technologiczny oraz tak ważny obecnie proces cyfrowej transformacji. »
Ponad 50 organizacji zrzeszających twórców różnych profesji, takich jak m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, ZAiKS, Izba Wydawców Prasy, Związek Zawodowy Muzyków, Gildia Reżyserów Polskich czy STOART, skierowało apel do przedstawicieli wszystkich opcji politycznych o poparcie projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Pierwszy raz tak wiele organizacji ze świata kultury mówi jednym głosem. »
W środę, 30 czerwca do Sejmu wpłynął projekt ustawy, której celem jest wdrożenie nowelizacji europejskiej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych do polskiego porządku prawnego. Ministerstwo uwzględniło wiele uwag przedłożonych w stanowisku Stowarzyszenia Filmowców Polskich z października 2020 roku. Proponowane zmiany mają objąć ustawę o radiofonii i telewizji oraz ustawę o kinematografii. Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ma termin na przygotowanie sprawozdania do 20 lipca. »
Już we wtorek, 15 czerwca o godzinie 13:30 odbędzie się konferencja „Własność intelektualna – nadchodzące zmiany regulacyjne w środowisku cyfrowym” organizowana przez Komisję Prawa Własności Intelektualnej ICC Polska. Jednym z jej prelegentów będzie Dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek. Debata ma na celu omówienie nadchodzących zmian legislacyjnych z punktu widzenia środowisk biznesowych, których działanie zależy w dużej mierze od stanu przestrzegania praw autorskich. »
„Nie obawiaj się i ucz się od najlepszych” – to dwie najważniejsze zasady, którymi według europejskich ekspertów należy się kierować podczas wdrażania dyrektywy w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Ich wskazówek można było posłuchać podczas konferencji organizowanej przez Society of Audiovisual Authors (SAA). Paneliści, wśród których był również Dyrektor SFP-ZAPA, Dominik Skoczek, odnieśli się także do pytań i wątpliwości przedstawicieli państw członkowskich. »
Stowarzyszenie zrzeszające europejskie organizacje zbiorowego zarządzania reprezentujące twórców utworów audiowizualnych, Society of Audiovisual Authors (SAA), zaprasza na konferencję, podczas której eksperci z całej Europy odniosą się do pytań państw członkowskich i doradzą jak zapewnić twórcom godziwe wynagrodzenie. W międzynarodowym gronie prelegentów znajdzie się także Dyrektor SFP-ZAPA, Dominik Skoczek. »
Już jutro, we wtorek 25 maja br., o godzinie 10:30, odbędzie się konferencja prasowa środowisk twórczych dotycząca potrzeby implementacji dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dyskusję organizowaną przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska poprowadzi Cezary Szymanek z dziennika Rzeczpospolita, a jednym z zaproszonych gości będzie również Dyrektor SFP-ZAPA, Dominik Skoczek. Spotkanie odbędzie się w całości online. »
5 maja Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało projekt Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego do konsultacji międzyresortowych i publicznych, wzbudzając tym samym ożywioną dyskusję społeczną. Jakie są jej podstawowe założenia i co oznacza ona dla artystów? »
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wydał 16 kwietnia ostateczną decyzję potwierdzającą, że Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest organizacją zbiorowego zarządzania reprezentatywną w zakresie praw autorskich do scenariuszy utworów audiowizualnych, potwierdzając tym samym swoje postanowienie z dnia 24 lipca 2020 roku. Oznacza to, że SFP będzie obejmowało swoją ochroną większą liczbę uprawnionych, a także dążyło do pobierania należnych im wynagrodzeń, które dotychczas były inkasowane przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. »
23 lutego 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wydał decyzję o zmianie zezwolenia Stowarzyszenia Filmowców Polskich na zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Minister jednoznacznie przychylił się do wszystkich wniosków formułowanych przez SFP-ZAPA w przedkładanych w postępowaniu stanowiskach i przesądził, że SFP-ZAPA efektywnie wykonuje zbiorowy zarząd na wszystkich polach eksploatacji objętych dotychczasowym zezwoleniem, oprócz tych, które w praktyce obrotu straciły całkowicie na znaczeniu. »
Rada Administracyjna SFP-ZAPA uchwałą z dnia 15 kwietnia 2021 roku zatwierdziła przedstawiony przez biuro SFP-ZAPA terminarz repartycji na rok bieżący. Oprócz wypłat z repartycji, które wykonujemy w ramach bieżących prac w każdym roku, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na dwie niestandardowe wypłaty, jakie planujemy zrealizować w tym roku na Państwa konta. »
Zgodnie z uchwałą Rady Administracyjnej SFP-ZAPA z dnia 15 kwietnia 2021 roku, potrącenia na koszty inkasa zostają obniżone względem roku 2020 na większości pól eksploatacji. »
Pod koniec marca SFP-ZAPA zawarło ugodę z Multikinem - operatorem sieci kin należącym do Grupy Vue International. Pod szyldem Multikino działają 33 kina z 267 ekranami, a po przejęciu w 2019 roku kin Cinema 3D, sieć powiększyła liczbę swoich lokalizacji do 44 z 316 ekranami na terenie Polski. Na podstawie ugody do twórców chronionych przez Stowarzyszenie trafią tantiemy za wyświetlanie filmów na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Strony zawarły także umowę generalną dotyczącą przyszłych rozliczeń. »
Podczas całego 2020 pandemicznego roku SFP-ZAPA wypłaciła autorom i producentom rekordowe w swojej historii 146,8 miliona złotych. Tak ogromna skala pomocy była możliwa dzięki niezwykłej mobilizacji Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, organizacji zbiorowego zarządzania należącej do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Większa część tej sumy trafiła do polskich twórców i producentów, którzy powierzyli swoje prawa SFP-ZAPA – organizacji zbiorowego zarządzania należącej do SFP. »
Twórcy i artyści wykonawcy apelują o uczciwe wynagrodzenie za eksploatację filmów w internecie. W spocie z udziałem Barbary Białowąs czy Luca Dardenne’a, europejscy twórcy domagają się pilnej implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. »
Prace nad Digital Services Act postępują w szybkim tempie. Rozporządzenie ma stanowić instrument legislacyjny ustanawiający nowe horyzontalne ramy regulacyjne dla wszystkich usług cyfrowych w UE. »
Pod koniec stycznia br. Stowarzyszenie Filmowców Polskich–ZAPA zawarło ugodę sądową ze spółką Helios S.A., będącą operatorem 50 kin wielosalowych na terenie całej Polski. »
28 stycznia 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko P(…) sp. z o.o. z siedzibą w W(…) o zakazanie i zapłatę. Sąd zakazał w nim operatorowi sieci kablowej dokonywania reemisji utworów audiowizualnych do czasu zawarcia ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich umowy licencyjnej. »
COVID-19 nie pozostawił żadnej branży ani zawodu nietkniętego. Przemysł filmowy i telewizyjny ucierpiał szczególnie mocno w wyniku całkowitego wstrzymania produkcji na bardzo wczesnym etapie kryzysu. »
22 stycznia zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia o usługach cyfrowych, czyli tzw. Digital Services Act. Projekt stanowi próbę regulacji działalności platform internetowych, m. in. odnosząc się do kwestii odpowiedzialności za udostępniane na nich treści, mechanizmów usuwania materiałów naruszających prawo czy określenia właściwości sądów. »
Podczas Walnego Zgromadzenia AGICOA, po raz czwarty z rzędu, SFP-ZAPA została wybrana do zarządu AGICOA - największej międzynarodowej organizacji chroniącej prawa producentów. Przedstawicielem SFP w zarządzie AGICOA została Sylwia Biaduń - zastępca Dyrektora SFP-ZAPA. »
O SFP-ZAPA i zbiorowym zarządzaniu prawami z Profesor Elżbietą Traple - wieloletnim pełnomocnikiem SFP, ekspertem w dziedzinie prawa cywilnego i prawa własności intelektualnej – rozmawia Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA Sylwia Biaduń. »